Традиционни ритуали и интерактивно съвременно изкуство
Община Шумен е партньор на Сдружение АСОРИ в реализацията на Проект BGCULTURE-2.001-0117-C01 “Ritual Gatherings:Традиционни ритуали и интерактивно съвременно изкуство – механизми за изграждане на общности и постигане на устойчиви културни екосистеми”. Той се изпълнява с финансовата подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП в размер на 199 984 евро. Проектът е част от ОП „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, Резултат 2 „Подобрен достъп до изкуства и култура“.
Основна цел на проекта е съживяване на малки културни екосистеми чрез събития и активности, насочени към ключовите участници в тях и с фокус – обмяната на опит и културни прояви с експерти от културния сектор в Исландия и Норвегия. От една страна, проектът цели подобряване достъпа до култура в малките населени места посредством провеждането на серия регионални микросъбития, последвани от национален, интердисциплинарен фестивал Ritual Gatherings. От друга, проектът цели и повишаване капацитета на местните културни оператори и творци, посредством провеждането на семинари, лекции, работилници и ежегоден професионален форум.
На брифинг пред журналисти зам.-кметът по образование и култура Найден Косев представи участието на Шумен като партньор заедно с останалите общини – Кюстендил и Троян. Той уточни, че дейностите по проекта са насочени в няколко направления.“Ще бъде направено проучване на нагласите на местните хора като потребители на културните събития и ще бъдат организирани регионални събития с участието на партньорите. Ще се проведат проучвания с местните културни оператори и културни дейци за тяхната дейност, политиките за достъп и достигане до публиката. Паралелно с това ще бъдат проведени и проучвания за местното културно и фолклорно наследство, ритуали и традиции, тяхното опазване, развиване и популяризиране чрез интерактивни методи. Най-важното е обаче, че ще бъде разработена стратегия за развитие на културната екосистема в нашия регион,“ обясни Косев.
По време на срещата Амалия Аббас, изпълнителен директор на Сдружението АСОРИ, обясни, че като резултат от работата по проекта ще бъде изготвен дигитален културен профил и инфографика за всяка община-партньор. „На база на съставените културни профили за всяка община ще бъде изготвена стратегия за привличане и ангажиране на съществуващи и потенциални публики. Ще бъдат създадени и културни съвети в общините-партньори като своеобразен механизъм за развитие на местните културни екосистеми и устойчивост на постигнатите от проекта цели. Предвиждаме да създадем и динамичен архив – алманах на българските ритуали и практики“, допълни Амалия Аббас.
През май месец Шумен ще бъде домакин на минифестивал с участието на творци от различни сфери, както на работилници за младежки творчески организации, които ще се опитат да вдъхнат през призмата на съвременното изкуство нов живот на традиционни ритуали.
В края на месец юни и началото на юли местни творци ще участват в заключителния фестивал Ritual Gatherings, който ще се проведе на плажа на комплекса Камчия. През първите два дни 28 и 29 юни ще се проведе професионалният форум за всички заети в сферата на изкуството и културата (артисти, галеристи, куратори, музиканти, организатори на събития и др.) , който ще прелее във фестивалната си част на 30 юни, 1 и 2 юли с участието на артисти от страната и чужбина, познати на широка аудитория, и нови лица от музикалната сцена и съвременното изкуство.