Как гражданите оценяват значението на културно-историческото наследство за развитието на Шумен
Ръководителят на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“ към СУ „Климент Охридски“ проф. Иван Илчев и проф. Желю Владимиров представиха днес в Шумен резултатите от проучването „Значение на културно-историческото наследство в град Шумен за социално-икономическото развитие на града и качеството на живот“.
По време на проучването са интервюирани 510 граждани на Шумен в периода от септември до ноември 2021 година. Въпросникът съдържа 23 въпроса, които са свързани със значението на културно-историческото наследство на територията на града, общинското управление, икономиката, образованието, зелените площи, средата на живот и комуналните услуги, както и с препоръки за решаване на съществуващи проблеми и подобряване на управлението на обектите.
Според шуменци най-голямо значение за превръщането на града в предпочитана туристическа дестинация са „Мадарският конник“, МК „Създатели на българската държава“ и „Шуменската крепост“. В отговорите са посочени още Регионалният исторически музей, църквите, джамията, читалищата. Според проф. Владимиров проучването показва, че голямото мнозинство – над 90 % от интервюираните хора отчитат значимостта на културно-историческите обекти на територията на Шумен. Те ги ценят и смятат, че са изключително полезни за възпитанието на децата, важни са за историята, за идентичността както на града, така и на страната. „Положително или силно положително са оценени условията за отглеждане, възпитание и образование на децата, красивите и поддържани паркове и зелени площи за разходка. Добра е оценката за общинското управление, за условията на живот в града и за потенциала за икономическо развитие. По-ниска е оценката за публичния транспорт както в града, така и между града и околните населени места. Негативни са резултатите за комуналните услуги – вода, ток, парно, чистота, като най-често се коментират честите прекъсвания и цената на тока и водата. По отношение на движението на населението, изглежда че градът привлича жители, но също така има вероятност и от емигриране на жители към по-развити места за живеене в страната или в чужбина“, каза още Владимиров.
По време на презентацията беше посочено, че препоръките на гражданите са свързани и с недостатъчната реклама на обектите. Повечето от тях желаят да бъдат възстановени търговските обекти и заведенията около културно-историческите обекти, да се провежда по-активна политика сред местните жители за осъзнаване на тяхната значимост, да се работи за привличане на повече млади хора в тях и за използване на възможностите за публично-частното партньорство.