Община Шумен стартира проект за подмяна на стари печки с екологични уреди за отопление
На 15.01.2025 г. бе проведена встъпителна пресконференция по проект „Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Шумен“. Лично кметът проф. Христо Христов откри събитието и се обърна към присъстващите представители на медиите, кметове на населени места от община Шумен, общински съветници и граждани.
„Качеството на живот на гражданите е основният ни приоритет и цел. Проектът е глътка въздух за общината в буквалния смисъл на думата. Чрез него ще намалим вредните емисии и фините прахови частици, което съответства на водената в момента европейска политика.“, обобщи основната цел на проекта проф. Христов.
Той е разпоредил процедурата по кандидатстване да бъде лесна и бърза, всичко да е разбираемо и без административни затруднения за гражданите. Отчетено е, че към проекта вече има голям интерес и той се очаква да приключи по-рано от определения краен срок – 2029 година.
„Ползите от този проект аз бих обобщила с две думи. Първата дума е здраве, втората е чистота. Здраве за хората и чистота за околната среда. И всичко това води до едно словосъчетание – повишаване на качеството на живот.“, посочи Даниела Русева, заместник-кмет в ресор „Европейски политики, екология и туризъм“.
Ръководител на проекта е инж. Андреан Ваньов – заместник-кмет „Строителство и благоустройство“.
Кампанията по подаване на документи за кандидатстване стартира на 3 февруари. Те ще се приемат в три обособени офиса на територията на град Шумен, а в следващите месеци се предвижда да има и изнесени офиси в останалите населени места в общината. На специална подстраница на сайта на Община Шумен до дни ще може да се намери информация за проекта, целите, необходимите документи за кандидатстване и последващо сключване на договор, както и графиците за информационни срещи и посещения на екипите.
Политиката на Община Шумен е максимално много хора да сменят старите си отоплителни уреди с климатици. По проекта е заложено 4 932 бр. жилища да се възползват от тази възможност. Освен климатици, гражданите може да кандидатстват за топловъздушна камина на пелети, стоманени панелни радиатори, камина на пелети с водна риза, термопомпа или пелетен котел. Могат да кандидатстват физически и юридически лица, собственици или съсобственици на жилищe в едноетажни или многоетажни жилищни сгради, отоплявано с печки, котли, камини и др. на дърва и/или въглища. Собствеността се доказва с нотариален акт, като е задължително да се ползва само за жилищни нужди, а кандидатите задължително трябва да са платили местните си данъци и такси.
Проектът е финансиран по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „За по-чист въздух!“, по приоритет 5 „Въздух“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България.
Общият бюджет възлиза на 36 618 994,92 лева, от които 31 126 145,68 лева от Европейския фонд за регионално развитие и 5 492 849,24 лева национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България.