Антонин Горчев и Добрин Панайотов бяха удостоени със званието “Почетен гражданин на Шумен”
На тържествената сесия днес по повод Деня на Шумен Антонин Горчев и Добрин Панайотов бяха удостоени с най-високото звание „Почетен гражданин на Шумен”.
Творческият път на Антонин Горчев е неразривно свързан с Шумен. Той е автор на шест стихосбирки. Негови стихове са преведени на седем езика. Носител е на редица престижни награди. Председател на Дружеството на писателите в Шумен. Един от авторите на алманах „Златоструй”. Антонин Горчев създава и дарява на Шумен текста на химна на град Шумен „Оттука започва България”.
Добрин Панайотов е създател и първи главен художествен ръководител на Ансамбъл за народни песни и танци „Шумен”. Роденият в Шумен музикант живее в Германия от 1990 г., но връзката му с града не прекъсва. В неговото музикално училище в Манхайм се обучават много шуменски деца. Там той основава българска православна църковна община, която помага на шуменци, които се лекуват от тежки заболявания в Германия.
Кметът Любомир Христов и председателят на Общинския съвет проф. Борислав Беджев връчиха наградите за изкуство и културата.
В раздел „Дейци на културата и дарители” колективната награда е за Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров” за активно участие и принос в осъществяването на едно от водещите събития в обществено-културния живот на града през 2016 година – честването на 100-годишнината от рождението на бележития шуменски поет и драматург Иван Пейчев, както и за цялостен принос в културния живот на Шумен.
Индивидуалната награда се присъжда на Деница Узунова – старши учител, главен художествен ръководител и диригент на Детски хор „Бодра песен” за организацията и провеждането на Панорама на българското хорово изкуство, посветена на 85-годишнината от рождението на проф. Венета Вичева, за високи художествени резултати, за активната й обществена дейност в областта на културата и изкуството и за съхраняване на делото на проф. Вичева.
Индивидуалната награда в раздел „Литература” тази година е за Мартин Спасов за книгата му „Костилки от спомени”, посрещната от критика и читатели с много положителни отзиви. Мартин Спасов живее и твори в Шумен и е от плеядата млади поети, които формират облика на новата българска поезия.
В този раздел колективната награда е за Авторския колектив на антологията „За Шумен II”. Книгата включва белетристични произведения на 12 автори от Шумен, живели и творили тук и представя едни от най-интересните профили на съвременното лице на младата българска белетристика. Наградата ще получи Антоний Петров – редактор на антологията и един от авторите. А другите са: Станчо Пенчев, Владислав Христов, Йорданка Белева, Тони Теллалов, Петър Чухов, Ралица Красимирова, Веселин Касчиев, Николай Петков, Марияна Костова, Генади Бакалов, Пресиян Пенчев.
В раздел „Театър” Индивидуалната награда е за Добрина Добрева – куклената актриса от ДКТ „В. Друмев”, чийто професионален път включва над 200 роли, за нейната преподавателска работа и постановъчна дейност.
Екипът на авторския вербатим спектакъл „Оттука започва България” – една безценна театрална картина, която със своята многоликост изгражда образа на съвременния Шумен, обединявайки минало, настояще и бъдеще в един момент, в една повратна точка.
Танцов състав „Дивдядово” към НЧ „Асен Златаров”, кв. “Дивдядово” тази година получава колективната награда в раздел „Танц” за 50 години от създаването му и участие в концерта „Род и родно място”, танцово-музикалната постановка „На вечерник в Дивдядово” и фестивала „На извора хоро се вие”. В раздел „Танц” тази година журито реши да има две индивидуални награди. И те са за две дами, преподаватели по балет, които творят заедно Светла Денчева и Юлия Николова – за хореографията и постановката на танците и подготовката на учениците при реализацията на концерта „Зимна феерия”, проведен съвместно със Симфониета-Шумен.
Арх. Красимир Генов е носителят на наградата в раздел „Архитектура” за два свои обекта – реконструкция с надстройка на хотел „Грийн Палас” и обществена сграда.
В раздел „Изобразително изкуство” за скулптурните творби „Св. Св. Кирил и Методий” – фигурална композиция, „Цар Борис I” – фигурална композиция и „Стойчо Мирчев” – бюст индивидуалната награда получава художника-скулптор Бехчет Данаджъ.
Още един шуменски художник получава индивидуална награда в Раздела „Приложни изкуства” – Радослав Ценов за архитектурно-скулптурна композиция – входен знак във Велики Преслав, художествено-пространствени структури и графичен дизайн на шуменски фирми.