Демонстрация на машина за почистване на дъждоприемни шахти бе направена в петък в Шумен
Директорът на ОП „Строителство и благоустройство“ инж. Галин Ганчев бе категоричен, че е добре Общината да разполага със собствена такава техника
Демонстрация на специализирана техника за механизирано почистване на дъждоприемни шахти на улиците в Шумен бе извършена в петък. На нея присъстваха заместник-кметът по строителство и благоустройство инж. Андреан Ваньов, директорът на Общинското предприятие „Строителство и благоустройство“ – инж. Галин Ганчев, както и представители на строителната фирма, която предоставя машината за демонстрацията и в момента изпълнява проект за реконструкция на водопровода на ул. „Г. С. Раковски“.
Доказано е, че машинното почистване е много по-ефективно от това, което се извършва ръчно, каза инж. Галин Ганчев и обясни, че техниката разполага с два сектора – за чиста и за мръсна вода и може да промива дъждоприемната шахта. Машината изсмуква разбитата течност, която е с утайки. В самата шахта има и специална кофа за тиня, която не позволява задръстването на канализационната мрежа, обясни също той и добави, че извозването става с цистерната, която е лицензиран превозвач на отпадъци в течна фаза.
Директорът на ОП „Строителство и благоустройство“ бе категоричен, че Общината не разполага с подобна техника и по тази причина почистването на шахтите се прави ръчно. Наемането на машината за почистване не е опция, тъй като при евентуално запушване на шахта, не е сигурно дали фирмата ще може да реагира веднага, каза още той.
По думите му е добре Общината да придобие подобна техника, като това стане със съответната обществена поръчка и докладна до Общинския съвет. Ганчев допусна, че е възможно придобиването на машина втора употреба, която е по-достъпна като цена – до около 500 хил. лева. За новите машини той подчерта, че са изключително скъпи.
Всяка година ангажимент на общинското предприятие е да се почистват тези дъждоприемни шахти по два пъти годишно – пролет и есен, допълни Ганчев и обясни, че не всички шахти имат нужда от почистване. В града има 1500 шахти, но по платната са останали и допълнително около 200 шахти, които не функционират. Те са били част от стара канализационна мрежа и не е нужно да се почистват, уточни Ганчев.
На въпрос за финансовия ресурс, той отговори, че бюджетът на Общината за годината – за пътното поддържане и частичното изкърпване на дупките – е около 630 хил. лв., но все още не е приет.






