Денят на Шумен
Със Света литургия и литийно шествие с оригиналната икона на Св. Св. Кирил и Методий, подарена на шуменци от генерал Белокопитов през лятото на 1878 г., започна празничният 11 май – Ден на Шумен. В шествието се включиха деца, ученици, студенти, Градският духов оркестър „Михаил Биков“, НД „Традиция“ – клон Шумен, представители на културни, просветни организации и граждани. Те бяха посрещнати от кмета на града Любомир Христов и официалните гости на празника, сред които и официални делегации от побратимените градове румънския Браила и унгарския Дебрецен.
Актрисата Стефани Лечева и Стилиян Стоянов, които бяха водещи на тържеството, припомниха неделните слова на методиевия ученик Константин Преславски за славянските първоучители, дали светлина на писаното слово и на славянската книжовност. Отново бяха прочетени свидетелствата на арменския пътешественик Минас Пъжъшкян за тържеството в Шумен, проведено през 1813 година и посветено на братята Кирил и Методий.
По традиция пред сградата на общинската администрация бяха издигнати знамената на България, на Европейския съюз и на Шумен.
Националният флаг на Република България беше издигнат от Тихомир Трифонов, директор на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в село Царев брод. Носител на Наградата на Шумен в системата на образованието и науката за 2022 г. в направление „Директори/заместник-директори на училища, центрове за подкрепа за личностно развитие и специализирани обслужващи звена“.
Знамето на Европейския съюз издигна курсант старшина Димитър Димов от 851 класно отделение, студент в НВУ „Васил Левски“, Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“. Носител на Наградата на Шумен в системата на образованието и науката за 2022 г. в направление „Студент в областта на природните, математическите и техническите науки“.
Татяна Карова, автор на книги, редактор и публицист, издигна знамето на Шумен. Тя е носител на Наградата на Шумен за изкуство и култура за 2022 г. в раздел „Литература“.
Благодарствен молебен за празника на Шумен отслужиха архиерейският наместник отец Димитър и отец Пламен Марчев.
Изпълнението на празничната програма беше под звуците на струнен оркестър с мелодии от Добри Войников – един от основоположниците на театралното и музикалното дело в България. С православни песнопения в нея се включи и Смесеният хор „Проф. Венета Вичева“.
В 12.00 часа в зала 363 в сградата на Общината започна тържествената сесия на Общинския съвет в Шумен, на която ще бъдат връчени отличията на тазгодишните носители на наградите на Шумен за изкуство и култура.