Награждаване на победителите в „Кино в длан“

Награждаването на финалистите от деветото издание на фестивала за мобилно кино „Кино в длан” ще се проведе на 30 ноември, събота, от 17:00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Фестивалът е първият в България за филми, заснети с мобилни телефони и в него всяка година се включват участници от всички възрасти, независимо дали се занимават с кино или не.

В деветото издание на „Кино в длан” се състезаваха 57 филма. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов. Предвидени са награди за най-добър игрален филм, документален и анимационен филм, както и за най-добър филм на значима социална тема. Ще бъдат отличени и филми от новите категории на фестивала – най-добър филм за деца, най-добър филм на тема, свързана с приключения, спорт или екстремни преживявания и за филм без ограничения в тематичната насоченост, но с продължителност под 60 секунди.

Награди ще връчат също НЧ „Добри Войников – 1956“ и партньорите на фестивала НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, ШУ „Епископ Константин Преславски” и фирма ТЕЛЕПОЛ.

Председател на журито, което определя призовите места в IX издание на „Кино в длан”, е доцент Александър Донев, кинокритик и преподавател в НАТФИЗ. Членове са професор Валери Чакалов, преподавател по изобразително изкуство в Шуменския университет, Анна Ангелова, журналист в Българската национална телевизия, Даниел Малев, директор на ТВ Шумен и Анатоли Стоянов, председател на НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен.

Преди награждаването на победителите, на 30 ноември от 14:00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на читалището ще се проведе майсторски клас с участието на Димитър Гочев – продуцент, режисьор и оператор. От 15.00 часа ще започне дискусия, на която ще бъдат обсъдени идеи и предложения за десетото издание на фестивала.

Фестивалът за мобилно кино „Кино в длан” се организира от Народно читалище „Добри Войников – 1856“, Шумен и Киноклуб „Мадарски конник“ и се провежда под патронажа на Министерството на културата в България със съдействието на Община Шумен, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” и ТЕЛЕПОЛ.

 

Skip to content