Обсъдиха проблемите на водоснабдяването на среща в Община Шумен
Въпроси и проблеми, свързани с осигуряването на качествено и надеждно водоснабдяване, цената на питейната вода, инвестициите във ВиК мрежата и необходимостта от търсене на алтернативни водоизточници, бяха обсъдени на среща в широк формат, инициирана от кмета на община Шумен проф. Христо Христов. На срещата присъстваха областният управител Бейнур Ахмед, председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова, председателят на Управителния съвет и изпълнителен директор на „Български ВиК Холдинг“ ЕАД инж. Лозко Лозев, управителят на „ВиК – Шумен“ ООД Иван Пушкаров, главният инженер на водното дружество Антон Стефанов, общински съветници и граждани, които бяха поканени да се включат в обсъждането като контактна група при проведения в петък протест.
На фона на ясно изразено засушаване и намален приток в язовир „Тича“, който захранва с питейна вода Шумен, Търговище и Велики Преслав, държавата и общините са предприели мерки в краткосрочен и дългосрочен план, в това число ясно поет ангажимент за доизграждане на водоснабдителната система „Дунав“, възстановяване на дълбоките сондажи и реализиране на проекти за рехабилитация на ВиК мрежата в населените места, обяви в началото на срещата кметът проф. Христо Христов.
От „Български ВиК Холдинг“ увериха, че към момента няма риск от въвеждане на воден режим, въпреки намаления полезен обем на язовир „Тича“. Според изпълнителния директор на „Български ВиК Холдинг“ намаляването на загубите след включването на новия довеждащ водопровод за Шумен, водоподаването за домакинствата и индустрията е гарантирано за три години напред, дори и при липса на валежи. Инж. Лозев изрази становище, че проектът за доизграждане на водоснабдителна система „Дунав“ е ключов и по него следва да се работи, с цел в дългосрочен план да се осигури сигурен алтернативен водоизточник. Проектът обаче е скъп, което ще се отрази и на цената на водата за крайните клиенти.
На въпроса за честите аварии на помпена станция „1300“, която след включването на новия довеждащ водопровод аварира няколкократно, от ръководството на „Български ВиК Холдинг“ и на водното дружество отговориха, че проблемът е възникнал заради старите и амортизирани помпи и част от съоръженията.
Цялостна реконструкция на ПС „1300“ е заложена в следващ етап на интегрирания проект за подобряване на водния сектор, финансиран с евросредства, стана ясно по време на срещата.
„Ще бъде направено всичко необходимо от наша страна за нормалното функциониране на помпената станция. Има възможност да осигурим финансов ресурс за цялостна подмяна на помпите и съоръженията, но това не е целесъобразно, предвид факта, че ВиК дружеството има други заеми“, посочи инж. Лозко Лозев.
На проведената среща стана ясно също така, че към момента по новия довеждащ водопровод се подават количества за водоснабдяване на Шумен и предстои включване на трасето към Велики Преслав и Търговище. По стария водопровод обаче все още се губят значителни количества, като загубите ще намалеят, след като бъде пусната в експлоатация новата тръба към Велики Преслав и Търговище.
„В момента вече се отчита редуциране на загубите по новото трасе, като в рамките на година ще се спестяват близо 7 млн. кубика“, поясни управителят на ВиК Иван Пушкаров.
Сред най-остро коментираните въпроси беше този за високата цена на водата и за пореден път беше отправено искане да се предприемат конкретни стъпки цената на услугата да отговаря на качеството. Според ръководството на „Български ВиК Холдинг“ няма законов вариант ВиК дружеството да намали цената на водата за питейно-битови нужди или да компенсира абонатите, въпреки че водата от чешмите е мътна и не отговаря на нормите.
Обратната позиция застъпиха кметът на Шумен и част от гражданите, като градоночалникът обърна специално внимание, че определените с решение на КЕВР цени са пределни и управителят на ВиК има правомощия със заповед да намали цената на питейната вода.
Областният управител на Шумен Бейнур Ахмед се ангажира да предостави по съответния административен ред проекта за новия довеждащ водопровод на гражданите, заявили желание да се запознаят в детайли, като увери, че усилията на държавната и на местната власт са насочени приоритетно към решаване на въпросите с водоснабдяването и качеството на питейната вода.