Общинското предприятие по чистотата в Шумен разширява дейността си
Три камиона за сметосъбиране и сметоизвозване, както и един специализиран камион за биоразградими отпадъци отскоро допълват автопарка на общинското предприятие по чистотата в Шумен. Това съобщи на брифинг днес директорът на ОП „Чистота“ Евгений Цанков.
„Новата техника ще ни даде възможност да поемем сметосъбирането и в южната част на града. Това ще стане вероятно от месец април. Дотогава персоналът ще бъде обучен, нужни са 16 души, ще бъдат направени необходимата организация и графиците за работа. Очакваме и новите съдове за отпадъци, общо 607 на брой, тип „Бобър“, с които ще подменим старите,“ обясни пред журналисти Цанков.
От днес още 46 работници са назначени за поддържане на чистотата в населените места на общината – по един, по двама или трима, в зависимост от големината на селата. Те са наети за девет месеца по проекта „Заетост за теб“ на Агенцията по заетостта и Дирекцията „Бюро по труда“ в Шумен по Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г. Осигурено е заплащане, като за първите шест месеца средствата са от бюджета на проекта, т.е. от Агенцията по заетостта. Възнагражденията за следващите три месеца ще се заплащат от общината. Ангажимент по организацията на тяхната работа ще имат и кметовете по селата. След приключване на проекта и след разговори с кметовете ще преценим с кои от тях ще продължим да извършваме тази дейност, обясни още Евгений Цанков.
Главният еколог на общината Живка Атанасова съобщи, че във връзка с разширяване на дейността на предприятието общината разширява и системата за разделно събиране. „Закупени са 100 броя контейнери за растителни отпадъци, които вече са поставени в Гробищния парк, други 150 контейнера за растителни и кухненски отпадъци предстои да бъдат разположени на различни места в града. В момента се подготвя обществена поръчка за закупуване на градински компостери, които ще бъдат разположени в дворовете на училища и детски градини в Шумен, както и в селата на общината. Предвиждаме да закупим и контейнери за събиране на строителни отпадъци също по селата. Вече са определени и местата, на които ще бъдат поставени,“ добави Живка Атанасова.
Тя допълни още, че общините и гражданите имат задължението през следващите години поетапно да намалят количеството на отпадъците и припомни сроковете, които са записани в Националния план за управление на отпадъците. „До 2025 година трябва да постигнем намаление до 55% на общото количество рециклируеми отпадъци – хартия, стъкло и метал. Също до 2025-та – намаление до 50% на депонираните – т.е. на биоразградимите и отпадъците, които са за рециклиране, а до 2030 г. – до 30%,“ каза още Живка Атанасова.