Остава една седмица до крайния срок за кандидатстване за членове на Общинския съвет по култура към Община Шумен
Във връзка с изпълнение на Проект BGCULTURE-2.001-0117-C01 “Ritual Gatherings: Традиционни ритуали и интерактивно съвременно изкуство – механизми за изграждане на общности и постигане на устойчиви културни екосистеми” и откритата процедура по създаване на Общински съвет по култура от администрацията напомнят, че остава една седмица до обявения краен срок за кандидатстване – 20 януари 2023г.
Основни цели на Общинския съвет по култура са:
- Подпомагане на частни лица и организации, заети в сферата на изкуството и културата в Община Шумен чрез обмен на опит и добри практики с културните съвети в Община Троян и Община Кюстендил, както и с партньорските организации на сдружение „АСОРИ“ – Музей на живото изкуство (Исландия) и Pikene pa Broen(Норвегия);
- Развиване на нови подходи и модели за създаване на артистични продукти;
- Работа с партньори – артистични формации, други общини, чуждестранни организации и др.;
- Ангажиране на съществуващи и достигане до нови публики;
- Кандидатстване за общинско, национално и европейско финансиранe;
- Комуникиране с бизнес организации с цел осигуряване на спонсорства.
За да кандидатствате за член на Общинския съвет по култура, последвайте линка на онлайн формуляра тук.
За Ritual Gatherings:
Проект BGCULTURE-2.001-0117-C01 “Ritual Gatherings: Традиционни ритуали и интерактивно съвременно изкуство – механизми за изграждане на общности и постигане на устойчиви културни екосистеми” се изпълнява с финансова подкрепа предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Проекта е част от ОП „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, Резултат 2 „Подобрен достъп до изкуства и култура“.
Основна цел на проекта е прилагането на холистичен подход за съживяването на малки културни екосистеми, чрез събития и активности, насочени към ключовите участници в тях и с фокус – обмяната на опит и артистични прояви с експерти от културния сектор в Исландия и Норвегия. От една страна, проектът цели подобряване достъпа до култура в малките населени места посредством провеждането на серия регионални микросъбития, последвани от ежегоден, интердисциплинарен фестивал. От друга – проектът цели повишаване капацитета на местните културни оператори и творци, посредством провеждането на семинари, лекции, работилници и ежегоден професионален форум.
Бенефициент на проекта е Сдружение АСОРИ, а партньори в изпълнението на проекта са общините Кюстендил, Троян и Шумен, Музеят на народните художествени занаяти и приложните изкуства – Троян, норвежкия артистичен колектив Pikene på Broen и Музеят на Живото Изкуство/The Living Art Museum – Рейкявик, Исландия.