Рицарите на Владислав Трети Ягело превзеха Шуменската крепост
Превземането на Шуменската крепост от обединените европейски сили, предвождани от полско-унгарския крал Владислав III Ягело и трансилванския пълководец Януш Хунияди оживя в Историческия фестивал “Доблест и слава”, който се проведе над Шумен. Днес крепостта стана арена на една от най-важните битки по време на похода за освобождаване на Балканите от османските нашественици преди разгрома на християнските кръстоносни войски край Варна. Възстановката бе кулминацията на фестивала и в нея участваха над 200 реконструктори от Чехия, Румъния, Турция и седем клуба от България. Жителите и гостите на Шумен имаха възможност да се пренесат близо шест века назад, да усетят духа на времето от 1444 – та година, да преживеят заедно с участниците драматичните моменти и да се преклонят пред силата и мъжеството на войните, щурмували крепостта. Битката премина в няколко действия – сражение пред Стария град, щурм на крепостта, финални бойни действия в средновековната твърдина и превземането й от войските на Владислав Трети Ягело. Възстановката завърши с предаване на ключа на крепостта от победените турски войски на младия крал Владислав III Ягело, получил след това прозвището Владислав Варненчик.
Кметът Любомир Христов поздрави участниците и гостите на фестивала и връчи грамота на ръководителя на реконструкторските клубове Александър Римшев от Чехия, който е от български произход и неизменно се включва във възстановката още от нейното първо издание до днес.
Сред гостите на фестивала бяха народните представители Димитър Александров и Румен Генов, Нигяр Джафер и областният управител проф. Стефан Желев.
Международният фестивал “Доблест и слава” започна на 22 септември, в петък с демонстрации на средновековен бит и култура от СНЦ “Авитохол” – Варна. На публиката бяха показани бойни умения от кон, стребла с лък, бойни умения със сабя, бич и копие, ревю на костюми, храна, занаяти от реконструкторите от историческите клубове от Чехия, Румъния и Турция. Своите умения показаха и реконструктори от цяла България – от София, Велико Търново, Добрич, Силистра, Панагюрище, Веелики Преслав и Шумен.
Историческият фестивал “Доблест и слава” се провежда с финансовата подкрепа на Община Шумен, организатори са Дружество “Традиция” и Община Шумен.
За настроението на зрителите през първия и втория ден на фестивала се погрижиха и танцьорите от ансамблите “Шумен”, „Мадара“, “Веселяче”, “Звънче” и „Луди млади“.