Шумен, Велики Преслав и Каспичан – с обща концепция за туризма
Дигитализация, проактивен маркетингов подход, комплексни мерки с краткосрочен и средносрочен план, позициониране на с. Мараш като дестинация за медикал, уелнес и спа туризъм. В тази посока ще работят съвместно общините Шумен, Велики Преслав и Каспичан. Основата е разработената концепция за развитие на туризма, представена от експертите Ивайло Кожухаров, Лъчезар Лазаров и Пламена Бобева пред местната власт, представители на туристическия бранш, експерти от администрацията и общински съветници.
„Туризмът е основен приоритет. Това, което трите общини Шумен, Велики Преслав и Каспичан зададохме в документа да влезе, са конкретни дейности и събития с цел осигуряване на развитие на туризма в региона.“, заяви кметът на Община Шумен – проф. Христо Христов.
„Целта е туризмът да се превърне от алтернатива в източник на икономически растеж, да развива положителни нагласи и да бъде източник на доходи, да осигури на района конкурентни предимства, да привлече инвестиции в сектора.“, каза в експозето си Ивайло Кожухаров.
Атракции, които да привличат туристи, платформа с изкуствен интелект за пакетна продажба на услуги, дигитално оживяване на историческите обекти, са част от иновативния подход за утвърждаването на трите общини като желана туристическа дестинация.
„Основната тема, която искаме да обхванем, е привличането на потока от румънски туристи. Виждаме потенциал на взаимодействие с Община Велико Търново по пътя на старите столици, тъй като разстоянието от Шумен до Търново е по-малко от 2 часа. Могат да се направят общи туристически пакети и съвместни маркетингови активности, обмяна на добри практики и това да повиши конкурентността на региона. Продължаваме с привличането на туристи чрез иновативни идеи и проекти.“, заяви Ивайло Кожухаров от екипа, разработил концепцията за развитие на туризма.
Турове, които да предлагат възможности за досег с богатото културно-историческо наследство чрез иновации като платформи за наблюдение, 3D визуализация, AI платформа, са част от препоръките в стратегическия документ. Експертите са изчислили, че разработването на минералните води в с. Мараш и последващо изграждане на модерен курортен център от устойчив тип, могат да донесат печалба от над 200 млн. лева на база 1 млн. реализирани нощувки годишно. Идейната концепция предлага зоната да разполага с тематични хотели, удобства за домашни любимци, паркове и атракции, като съчетава комфорта за посетителите и възможност за природосъобразен начин на живот.
Експертите обърнаха внимание и на ползите от т.нар. MICE инфраструктура (от англ. срещи, инсентив туризъм, конференции, изложби). „MICE туристите промотират културата на региона, социалното развитие, провеждането на международни конференции и изложения в региона, което спомага за въвеждане на нови технологии.“, обясни Кожухаров.
Планът за туристическо развитие на трите общини предвижда още разширяване на инфраструктурата с комплекс за моторни спортове, приключенски въжен парк, кабинков лифт до Шуменското плато.
Събитийният туризъм също има огромен потенциал чрез фестивали и културни прояви, свързани със значими дати като 11 май и такива, свързани с началото на държавността и духовно-просветното развитие на нацията ни.
В края на срещата експертите от фирмата „Хотел Експертс БГ“, разработили концепцията за развитие на туризма, отговаряха на конкретни въпроси.