Стратегия за развитие на младите хора на Шумен ще бъде изработена по проекта „Младежки активности за промяна“
Зам.-кметът по образование и култура Найден Косев заедно с председателя на Фондация „Подобри“ Петър Бодуров, Моника Стефанова от Общинския младежки съвет и Стефан Георгиев, социолог и политолог, представиха днес проекта „Младежки активности за промяна“. Проектът ще се реализира с подкрепата на Община Шумен, като целта е работата по него да послужи като основа за изработване на Стратегия за развитие на младите хора на Шумен, която впоследствие да бъде приета от Общинския съвет и реализирана от местната общност.
„Убеден съм, че доброто партньорство с младежкия съвет, с фондацията, както и с г-н Георгиев по този проект ще ни помогне да развием успешни младежки политики и в бъдеще, за да създадем желаните условия и възможности за развитие на младите хора на Шумен,“ каза в началото на пресконференцията Найден Косев.
Проектът „Младежки активности за промяна“ ще насърчи младите хора към по-голяма гражданска активност и включване в процесите на вземане на решения, които се отнасят до тях и които ще бъдат изпълнявани от тях. Така най-общо коментира смисъла на работата по този проект председателят на Фондацията „Подобри“ Петър Бодуров.
Общинският младежки съвет е организация, която развива пълноценна дейност като мост между младите хора и местната власт, сподели по време на срещата Моника Стефанова, председател на Общинския младежки съвет. По думите й обаче младите хора в Шумен не желаят просто да бъдат „украса и декорация“ на едно събитие, а да бъдат активна част от организацията и неговото провеждане, затова с готовност участват като партньори по проекта.
Една от целите на проекта е да проучи от какво имат необходимост младите хора на Шумен, коментира социологът и политолог Стефан Георгиев. Той е част от екипа, докторант в СУ „Св. Климент Охридски”, обучител и социален изследовател, част от Европейската мрежа RAY, която работи в сътрудничество с Центъра за развитие на човешките ресурси и българската национална агенция за програмите Еразъм+ . „На терен ще работят млади хора. Ще систематизираме събраната информация и ще разработим стратегическия документ, който ще бъде от важно значение за местната общност“, каза Георгиев.
„Убеждението на местната власт винаги е било, че трябва да работим с младежите, а не за младежите,“ коментира Найден Косев в отговор на въпрос дали Общината ще приеме предложената стратегия. „Това им дава свободата да избират, да решават и да реализират своите идеи с наша подкрепа. Какво означава това. Младите хора имат възможността да използват всички общински ресурси – и бюджетни, и експертни, и инфраструктурни свободно да развиват и реализират своите идеи. Освен това, нашата твърда позиция е, че не бива младежките общности да се употребяват за определени политически цели. Категорични сме, че подобно отношение не трябва да се допуска. Тази стратегия ще бъде разработена в партньорство с Общината, като целта е тя да се реализира в годините напред, независимо кой е начело на местната власт,“ каза още зам.-кметът.