Танцови формации и читалища от цялата страна ще участват във фолклорния фестивал „Шумла“
15 танцови състава от страната са подали заявки за участие във фолклорния фестивал „Шумла“, който ще се проведе от 3 до 5 септември на поляните край паметника „Създатели на българската държава“. До момента 20 читалища са потвърдили, че ще се включат в съпътстващата изложба „Кулинарно пътуване във времето“, която е част от програмата на фестивала. Записвания за участие във фестивалната програма и кулинарната изложба се приемат на имейл адрес: kultura@shumen.bg в срок до 25 август. Това съобщиха на пресконференция пред журналисти днес зам.-кметът по образование и култура Найден Косев и Ивайло Цанев, гл. eксперт „Публични прояви и атракции“ в общинската администрация.
„Тази година решихме да направим фестивала в рамките на три дни и да предложим на зрителите разнообразна програма с концерти, представяне на народни носии, пресъздаване на обичаи и много забавления“, обясни Найден Косев. Той открои три основни акцента в програмата на фестивала – представяне на любителското творчество в областта на фолклора, изяви на професионални фолклорни групи и съпътстваща кулинарна изложба с награден фонд в размер на 3000 лева. Заместник-кметът съобщи още, че в дните от 1 до 7 септември на поляните край паметника „Създатели на българската държава“ ще се проведе и шуменски събор с обособени зони за търговия, забавления и атракции. В рамките на събора е включен и фолклорният фестивал „Шумла“.
Ивайло Цанев, главен експерт в отдел „Култура, младежки дейности и спорт“ в администрацията съобщи, че във фестивала ще участват ансамбъл „Тракия“, оркестър „Фолк Палитра“, формация „Жарава“, народната певица Полина Стефанова, шуменски танцови състави и други. Той допълни, че за удобство на гражданите ще бъде осигурен безплатен автобусен транспорт до паметника „Създатели на българската държава“ в трите дни на фестивала. Предстои да бъдат уточнени допълнително часовете за отиване и връщане. Откриването на фолклорния фестивал е на 3 септември от 19.00 часа с изпълнения на гайдарския оркестър към музикална школа „Великов“ от Силистра. След това от 19.15 часа ще започне концертът на ансамбъла за народни песни и танци „Шумен“. Първият ден от фестивала ще завърши с концерт на формация „Жарава“ с ръководител Владимир Величков от 20.30 часа.
Във втория ден от програмата, 4 септември, от 10.00 до 16.00 часа на сцената ще излязат фолклорни формации, самодейни състави и народни читалища. Също от 10.00 до 16.00 часа ще се проведе и кулинарната изложба, а публиката ще има възможност да опита вкуса на традиционни български ястия, на разнообразни храни и продукти. От 16.00 до 16.30 часа фолклорната формация „Староселци – живот и традиции“ от община Троян ще представи автентични народни носии. След това от 16.30 до 18.30 часа са предвидени игри за деца и ателие, в което малчуганите ще изработват кукли от плодове и зеленчуци. В 19.00 часа ансамбъл „Дядо Драгой“ от преславското село Драгоево ще пресъздаде различни народни обичаи. От 20.00 часа ще започне концерт-спектакъла на ансамбъл „Тракия“, а в 21.30 часа празничното веселие ще продължи с изпълненията на оркестър „Фолк Палитра“ и гост солист Полина Стефанова.
На следващия ден, 5 септември, от 10.00 до 11.00 часа участниците ще поканят зрителите да се включат в своеобразен урок по народни танци. Програмата ще завърши със закриване на фестивала от 11.00 часа и концерт с участието на детските танцови ансамбли „Веселяче“ и „Звънче“, ансамбъла за народни песни и танци „Мадара“ и фолклорния изпълнител Денис Махуров.