Успешно приключи изпълнението на планираните дейности за първите десет месеца от работата по проекта за насърчаване на социалното включване на ромите и други уязвими групи
От месец ноември 2016 година община Шумен работи по Интегриран проект на Българо-швейцарската програма за насърчаване на социалното включване на ромите и други уязвими групи „Взаимодействието с общността – фактор за по-доброто бъдеще и успешна интеграция“. Проектът обхваща три квартала на Шумен – “Млада гвардия”, “Еверест” и “Витоша”, както и село Ивански. Той е с продължителност 30 месеца, до април 2019 година, и е на обща стойност 723 000 лева. На брифинг пред журналисти главният експерт „Училищно и извънучилищно образование“ Христина Баева, ръководител на проекта и Людмила Андреева, координатор в направление здравеопазване обобщиха свършено през десетте месеца работа по проекта.
Акцент през първите десет месеца от работата по проекта беше постигането на необходимия синхрон в организацията на дейностите по направленията образование, здравеопазване и културна идентичност, реализирани от партньорите и Община Шумен и обезпечаването им с необходимия финансов ресурс. През този период бяха обхванати 30 деца от Детска градина „Пролетна дъга“, Шумен в „летни училища“ за развитие на езиковите умения и компетентности. 40 ученици от 7 до 10 години посещаваха занимания в т.н. „наваксващи училища“ за повишаване на техните образователни резултати. 62 деца и ученици се включиха в „уикенд училищата“ за развитие на творческите им способности. За повишаване на общата им култура на деца, ученици и родители бяха организирани празнични събития и програми, посещения на театрални постановки и екскурзии. 65 родители на деца и ученици от Детска градина “Пролетна дъга” в Шумен и ОУ “Христо Ботев” в село Ивански посещаваха “училища за родители”. 31 педагози от детската градина и училището в село Ивански бяха обучени и вече прилагат нови методи в работа си с деца и ученици билингви.
Като много успешна отчитаме работата на тримата образователни и на един здравен медиатор, които бяха обучени и осъществиха добра комуникация с общността и работа на терен в кварталите „Млада гвардия“, „Еверест“ и „Витоша“ в Шумен и в село Ивански.
Картографирани бяха 349 семейства с 1059 членове, за които е събрана пълна информация по отношение на образованието, здравеопазването, условия на живот и семейното състояние на общността. Осъществени бяха редица дейности с цел подобряване на здравния статус на бременни жени, млади майки и млади семейства от Шумен и Ивански. Извършени бяха прегледи и изследвания от медицински специалисти от ДКЦ I – Шумен, със съдействието на Семейно-консултативния център в Шумен и здравния медиатор в село Ивански. Проведени бяха здравни обучения и кампании за повишаване на здравната култура и осведоменост на общността.
През този период бяха проведени процедури по ЗОП за избор на изпълнители на
планираните строително-ремонтни дейности в ОУ „Хр. Ботев“, здравна служба в с. Ивански и Детска градина „Пролетна дъга“в Шумен.
Какво предстои да бъде изпълнено през следващите десет месеца от реализирането на проекта на Община Шумен по Българо-швейцарската програма за подкрепа на социалното включване на роми и други уязвими групи?
До края на 2017 година ще бъде променен обликът на ОУ “Христо Ботев“ в село Ивански, ще бъдат реновирани Здравната служба в селото, етаж от основната сграда и фиалиалите на Детска градина “Пролетна дъга“ в Шумен.
До дни ще приключат строително-ремонтните работи и ще бъде завършено оборудването в новия Учебен център към училището в село Ивански. Изградени са три нови зали, които ще се използват за провеждане на извъкласните дейности с деца, ученици и техните родители в т. н. „наваксващи училища“, „уикенд училища“ и „училища за родители“. В тях педагозите ще помагат на учениците да наваксват пропуските в своите знания по основни учебни предмети; да говорят добре български език; да развиват творческите си способности в областта на приложното, танцовото и театралното изкуство. Тук ще се провеждат срещите с родителите, които ще разширяват своите знания по здравни и образователни теми, права, задължения, отговорности.
На етап проектиране е и новата пристройка към основната сграда на ОУ „Хр. Ботев“ в Ивански, в която до края на 2017 г. ще бъдат изградени медицински кабинет за обслужване на учениците от училището и вътрешни санитарни възли. Общата стойност на строително-монтажните работи е 86 000 лв., а за закупуване ан оборудването – 8000 лв.
Предстои подписаване на договор с избрания изпълнител на строително-ремонтните дейности в ДГ „Пролетна дъга“ в Шумен и здравната служба в с. Ивански. В градината „Пролетна дъга“ ще бъде обновен детският комплекс за новата група в основната сграда. Освен това ще бъде изградена нова спортна плащадка, предстоят и ремонтни работи във филиалите на детското заведение. Стойността на строителните дейности е 116 500 лв., като отделно за оборудване са предвидени 44 000 лв. В здравната служба на с. Ивански ще бъде направен ремонт на кабинетите на общо-практикуващия лекар, на педиатъра и АГ-спецrалиста, които ще се осигуряват от ДКЦ I – Шумен, и на залата за здравния медиатор в с. Ивански. Стойността на ремонтните работи е 51 000 лв., а на оборудването, което е предвидено за тези стаи е 15 000 лв.
Ще продължи и изпълнението на стартиралите вече дейности в областта на образаванието, здравеопазването и културната идентичност.