Вълшебният звук на флейтата – концерт на Симфониета Шумен
Почитателите на класическата музика ще имат удоволствието да се насладят на вълшебния звук на флейтите на Георги Спасов и Калина Василева заедно със Симфониета Шумен на 22 юни, четвъртък от 19.05 часа. Освен като виртуозни флейтисти, те ще влязат и в ролята на диригенти и по време на концерта ще разменят местата си. Публиката ще чуе три произведения за флейта и оркестър от Моцарт, Шаминад и Карл Райнеке, както и любимите мелодии от сюита № 1 „Арлезианката“ на Бизе. Флейтата е позната от древни времена, а в някои народи се смята, че звукът ѝ може да омагьосва. Какво по-голямо вълшебство за предстоящия Еньовден от митичния звук на Аполоновата флейта? – така музикантите от шуменската симфониета отправят покана към шуменската публика.
Калина Василева Георгиева е родена в гр. Шумен през 1989 г. в семейство на музиканти. Започва да свири на флейта на 11-годишна възраст под ръководството на своята майка. През 2008 г. завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков”, гр. София в класа по флейта на проф. Лидия Ошавкова. Продължава образованието си в Националната музикална академията „Проф. Панчо Владигеров” паралелно в Инструменталния и Теоретико-композиторския и диригентски факултет и завършва с две специалности: оперно-симфонично дирижиране (в класа на проф. Пламен Джуров и ас. Георги Патриков) и флейта (в класа на проф. Ошавкова). Работи като оркестрант в състава на Софийската опера и балет за сезона 2012/2013 г. От септември 2013 г. до сега е диригент на Симфониета Шумен. Изнасяла е концерти като гост-диригент в Шумен, Разград и Хасково. Била е солистка на Симфониета Шумен, Оркестър „Орфей”, гр. Перник, Симфоничен оркестър Хасково, Филхармония „Проф. Димитър Ненов” Разград и Академичен симфоничен оркестър към НМА. Участвала е в майсторските класове по флейта на проф. Филип Бернолд, проф. Патрик Галоа /Франция/, проф. Ясуо Ямамото /Япония/, проф. Петер Лукас Граф, проф. Феликс Ренгли /Швейцария/, проф. Ейда Джоунс, Тексас, САЩ и др.
Георги Спасов е роден в град Русе. Завършва Музикалното училище в родния си град, където е и първият му значим концерт като солист на Младежкия симфоничен оркестър на Международния фестивал „Мартенски музикални дни” през 1965 г. Музикалната академия в София завършва през 1971 г. От 1974 г. специализира при световно известните флейтисти Орел Николе и Карл-Хайнц Цьолер в Залцбург, а по-късно през 1978 г. при Жан-Пиер Рампал и Ален Марион в Париж и Лятната академия в Ница. За високи постижения в областта на изпълнителското изкуство през 1986 г. получава престижната награда „Златна лира” на Съюза на музикалните дейци в България. Носител е и на наградата „Емил Чакъров”, която му е връчена за изключителният му принос към развитието на българската култура и високите му постижения в областта на музиката.
Многобройни са творческите му контакти с именити флейтисти като: Жан-Пиер Рампал, Ален Марион, Орел Николе, Карл-Хайнц Цьолер, Петер-Лукас Граф, Емануел Паю, Кристиян Ларде, Томас Йенсен, Ирена Графенауер, Филип Бернолд, Волфганг Шулц, Дитер Флори и др., с диригенти от световна величина – Франко Ферара, Валерий Гергиев, Илья Мусин, Джанкарло Джалмети, сър Невил Маринър и нашите най-известни диригенти К. Илиев, Д. Петков, Е. Табаков, В. Казанджиев, Й. Дафов, Г. Димитров и др. Водил е съвместни майсторски класове и е участвал в концерти съвместно с проф. Андраш Адорян, Филип Пиерло, Давиде Формидзано, Жан-Клод Жерар, Патрик Галоа, Йанг Ми, Тонг Ю, Йанг Хае-Су, свирил е с първия кларинетист на Парижката опера Филип Купер и с първия кларинетист на Лондонския симфоничен оркестър Андрю Маринър и др.