Връчиха наградите за изкуство и култура
Председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова откри тържествената сесия по случай Деня на Шумен – 11 май. В словото си тя припомни, че празникът е свързан с първото гражданско честване на буквите и техните създатели, светите братя Кирил и Методий. „Шумен е град, въплъщение на древност и мъдрост, на слава и величие, град, познал силата на копието и меча, на четмото и писмото, на словото и книгата. Гордеем се с историята на града си и с достойните дела на нашите предци, защото това, което имаме, е съградено с усилията на поколения преди нас. Бъдещето на нашия град зависи от личния ни принос, от нашата гражданска ангажираност, от чувството ни за отговорност и желанието да продължим да работим така, че Шумен да става все по-добро и привлекателно място за живот, за реализация, за работа, за учение и само с общите ни усилия ще съградим това, което желаем“, каза Аспарухова.
Кметът Любомир Христов поздрави участниците в тържествената сесия по случай Деня на Шумен. „Ден, в който всеки от нас изпитва вълнение, свързано с родния град. Този град, в който сме родени, в който сме пораснали, създали сме семейства и сме отгледали децата си. Този град, който се е превърнал в наша съдба. Често не си даваме сметка колко неща се променят за един човешки живот. Израснал съм на поляните, където е сградата на Пето основно училище. Построена за децата на Шумен, някога тя беше препълнена, а днес пустее. Училището не съществува, няма ги и децата. Помня старите и красиви къщи в центъра. Събориха ги и сега там се издигат недовършените бетонни мастодонти. Няма общинска администрация, която да се справи сама с това наследство без помощта на държавата. Помня и река Поройна, която преминаваше през целия град. Години по-късно си даваме сметка колко далновидно е било решението да се покрие и да се изгради бул. „Симеон Велики“, който да поеме движението. И още, и още … . Да, градът се променя, много от промените са правени с добри намерения. Някои са се получили, други – не, но всички са били с мисъл за хората и за града. Искрено се надявам, че и промените през последните години ще останат във времето като добре свършена работа, защото са с мисъл за хората и за града. Старите казарми на Пети полк са променени до неузнаваемост. От тресавището и дивите орехи в коритото на Енчова между двете кръстовища вече няма и помен. Няма и помен от сметището, в което се беше превърнала старата маслобойна. Само преди дни в Индустриалния парк беше открито най-новото и най-модерното в света предприятие за безглутеново брашно. Това са само част от промените в днешния Шумен, които ще останат след едно осемгодишно управление. Ние ще си отидем, но градът ще остане. Затова е важно какво заедно с вас ще оставим за хората и за Шумен,“ посочи Христов.
Поздравление към присъстващите отправиха областният управител проф. Христо Христов, общинските съветници Албена Иванова и Данаил Данчев.
На тържествената сесия по случай Деня на Шумен – 11 май днес бяха връчени наградите за изкуство и култура за 2022 г. От името на учителя Никола Николов, удостоен със златна значка за заслуги в образованието и културата, отличието получи неговият внук Николай Стоянов.
С индивидуалната награда за литература за стихосбирката „Високо“ беше отличена Татяна Карова. Колективното отличие в раздела получиха писателката Виолета Кънчева и художничката Мария Пеева за книгата им „Клаустрофобии“.
В раздела за музика колективната награда беше връчена на Симфониета Шумен с диригент Калина Василева.
С наградата в раздела „Танц“ беше отличено балетното студио „Перли“ при Народното читалище „Добри Войников-1856“.
За публицистика и журналистика наградата беше връчена на съставителите на сборника с текстове от и за литературния критик Иван Карадочев.
Носител на индивидуалната награда за архитектура е арх. Пламен Георгиев.
В раздел „Фотография, видео и кино творби“ индивидуалното отличие беше връчено на Красимир Кънев за високите му творчески постижения на национални и международни форуми по фотография през 2022 г.
В раздела „Изобразително изкуство“ носител на индивидуалната награда е Валентин Кулев за самостоятелната му изложба „Котката от изгорялата къща“, а колективната награда получи Дружеството на шуменските художници.
Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ взе наградата в раздела за дейци на културата и дарители във връзка със 100-годишния й юбилей.